iron plus

Żelazo jest składnikiem mineralnym, który należy do tzw. pierwiastków śladowych. Dokładnie ujmując określenia „pierwiastki śladowe” albo „mikroelementy” oznaczają, że organizm potrzebuje ich w bardzo nieznacznych ilościach, jednak mimo wszystko są one niezbędne dla zachowania dobrego zdrowia. Żelazo jest odpowiedzialne głównie za transport tlenu w organizmie, chociaż pełni wiele innych, poważnych funkcji.

Ogólna ilość żelaza w organizmie dorosłej osoby wynosi od 3 do 5 gramów. Największe jego ilości znajdują się we krwi, a dokładnie w hemoglobinie, tzn. w barwniku krwinek czerwonych, który przenosi tlen z płuc do wszystkich komórek organizmu. Pozostała część żelaza wchodzi w skład ferrytyny, hemosyderyny, mioglobiny, a oprócz tego różnorakich enzymów. Składnik ten uczestniczy także w innych funkcjach organizmu, takich jak proces produkowania energii. Jest też wymagany w podziale komórek. Żelazo najlepiej jest przyjmować w formie chelatowej. Chelatowanie to proces, w trakcie którego składniki mineralne stają się łatwiej przyswajane i wykorzystywane przez organizm. Fumaran żelazawy nie wywołuje zaparć, w przeciwieństwie do siarczanu żelaza, w bardzo wielu przypadkach stosowanego w innych suplementach diety. Innowacyjne preparaty, takie jak Iron Plus, prócz tego zawierają witaminę C, a ponadto bioflawonoidy, które wspomagają wchłanianie żelaza i wzmacniają jego działanie.

IRON PLUS to naturalny preparat zawierający chelatowane żelazo, łatwo się przyswaja w organizmie. Brak żelaza w organizmie możne być przyczyną wielu problemów zdrowotnych.

Żelazo, już gotowe do wchłonięcia, występuje w postaci związku prostego: ferrytyny. Jednak samo żelazo wchłania się stosunkowo trudno – w jelicie cienkim po spożyciu pokarmów pochodzenia zwierzęcego poziom przyswojenia wynosi ok. 20%. Przy dostarczaniu żelaza z pokarmów roślinnych, wchłanialność jest jeszcze gorsza i zwykle organizm pobiera najwyżej ok. 5%. Przyswajanie żelaza zmniejszają ponadto sole wapnia, fosforu, picie dużych ilości herbaty, kawy, spożywanie fitynianów, znajdujących się w nasionach zbóż. Antagonistyczne wobec żelaza są pierwiastki: wapń, cynk, mangan – co oznacza, że zubażają poziom jego wchłaniania w jelicie cienkim, jeśli są razem spożywane.

JAK OGROMNE JEST ZAPOTRZEBOWANIE NA ŻELAZO?

W zasadzie zawsze występuje na nie popyt w naszym organizmie, jednak bardziej intensywnie potrzebujemy go w okresie: ciąży, karmienia piersią, menstruacji, kiedy dojrzewamy, i kiedy się starzejemy.
Można więc powiedzieć, że żelazo to pierwiastek uniwersalny i musimy go stale dostarczać w odpowiednio dobranych ilościach. Na brak żelaza, najbardziej spośród tych grup, narażone są kobiety spodziewające się dziecka, bo rozwój płodu i różnicowanie się jego tkanek i narządów wymaga podwójnych dawek pierwiastka.

BRAK ŻELAZA W ORGANIZMIE NIESIE ZA SOBĄ:

 • złe samopoczucie
 • zmęczenie,
 • obniżenie sprawności fizycznej,
 • zmniejszenie kondycji ruchowej,
 • senność
 • trudności z koncentracją, kłopoty w nauce,
 • obniżenie poziomu inteligencji u dzieci, 
 • niskorosłość,
 • infekcje wirusowe, blednica
 • zmniejszenie apetytu, bóle głowy
 • osłabienie potencji, zaburzenia snu

Codzienna utrata niewielkich ilości żelaza jest zjawiskiem prawidłowym, dopóki jest uzupełniana przy pomocy diety. W ciągu miesiąca kobieta traci prawie dwukrotnie więcej żelaza niż mężczyzna. Organizm ludzki nie potrafi wytwarzać żelaza, dlatego należy dostarczać go z pożywieniem. Z ogólnej ilości spożywanego żelaza tylko 6 – 10% jest wchłaniane i przekazywane do krwi – przy źle zbilansowanej diecie mogą powstawać jego niedobory, z którymi obecnie spotykamy się dość często. Około 10 – 50% niemowląt, dzieci, nastolatek, kobiet w ciąży, uprawiających sport, jak również pań w starszym wieku, cierpi na niedobór żelaza. Zapotrzebowanie kobiety na żelazo to przeciętnie 15 mg dziennie, a kobiety w ciąży lub karmiącej piersią nawet 30 mg dziennie. Jest więc niemal niemożliwe, żeby kobieta w ciąży otrzymała z pożywienia taką ilość żelaza, gdyż dobrze zrównoważona dieta w 1000 kcal zawiera tylko 6 mg tego pierwiastka. Niedobory tego pierwiastka mają ścisły związek z niekorzystnym przebiegiem ciąży. Dzieci matek z niskim poziomem żelaza nie są w stanie zgromadzić w czasie ciąży odpowiednich jego zapasów. Obserwuje się u nich większą podatność na zakażenia, słabszą koncentrację, zmniejszenie koordynacji ruchów oraz obniżenie poziomu inteligencji.

Osoby spożywające duże ilości kawy i herbaty powinny mieć świadomość, że zawarte w tych napojach substancje mogą utrudniać wchłanianie żelaza. Wrogami tego pierwiastka są również fosfoproteiny jajek oraz fityniany obecne w ziarnach pszenicy.

tabletki.jpg

1 tabletka IRON PLUS zawiera:

 • • Żelazo (fumaran żelazawy)……..10 mg
 • • Witamina C…………………………30 mg
 • • Bioflawonoidy z cytrusów………..10 mg


iron plus 

CENA: 37 zł Zamów IRON PLUS

Zamówienia można również składać telefonicznie pod numerem telefonu:

501 405 832 lub 883 744 744

lub pocztą elektroniczną: sklep@suplementy24h.pl

gg3481727

Comments are closed.